PUTrain to projekt członków Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego, którzy w sezonie 2018/2019 projektują i budują pierwszą w Polsce lokomotywę w skali 1:5,5. Wystartuje ona na zawodach Railway Challenge, które odbywają się w Wielkiej Brytanii w miejscowości Stapleford na miniaturowym torze o rozstawie szyn 10 i ¼ cala.

Pomysł na wzięcie udziału w zawodach Railway Challenge zrodził się wśród członków KNITP już kilka lat temu. W ubiegłym roku postanowiliśmy wybrać się do Wielkiej Brytanii, by zobaczyć, jak na żywo wyglądają zmagania drużyn z różnych krajów. W dniach od 29.czerwca do 1.lipca 2018r. reprezentacja członków naszej drużyny wybrała się w podróż na zawody Railway Challenge do miejscowości Stapleford w Wielkiej Brytanii.
W zmaganiach wzięło udział 8 angielskich drużyn oraz zespół z Niemiec.
Mieliśmy okazję wysłuchać, w jaki sposób studenci prezentowali modele swoich lokomotyw, przekonywali jurorów do swoich projektów i przedstawiali zyski, jakie płyną z zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Następnie drużyny wyjechały swoimi lokomotywami, by zmierzyć się w kilku konkurencjach: rekuperacji energii, trakcji, niezawodności, podatności oraz poziomu hałasu emitowanego przez jadący pojazd. Był to czas na baczną obserwację ruchu pojazdów i komplikacji, które nie ominęły członków rywalizujących drużyn.
Zwycięskim zespołem okazała się być brytyjska drużyna Ricardo Rail. Wykorzystali oni w swojej lokomotywie ogniwa paliwowe, baterie, superkondensatory i sprawny system rekuperacji energii. Co ciekawe, zaprezentowali się na Railway Challenge po raz pierwszy! Dodatkową atrakcją podczas pobytu była przejażdżka lokomotywą parową, która na pokład zabierała chętnych obserwatorów. Podróż miniaturowym pojazdem była dla członków drużyny nie lada gratką. Pełni nowych wrażeń wróciliśmy do Polski, zmotywowani do konkurowania z drużynami z innych krajów w konkursie Railway Challenge.

Sponsorzy